Ne postoji plan za resavanje stambenih problema Roma

Fond za humanitarno pravo upozorava lokalne i republicke vlasti da uskracivanje prava na stanovanje Romima u Srbiji predstavlja krsenje njihovih osnovnih ljudskih prava: na ljudsko dostojanstvo i zastitu od diskriminacije.

Pre godinu dana Opstina Savski Venac pokrenula je inicijativu za preseljenje 50 porodica koje bespravno zive u barakama u okviru Klinike za plasticnu i rekonstruktivnu hirurgiju u Zvecanskoj ulici broj 9. Za preseljenje ovog naselja obezbedjena je donacija spanske vlade u iznosu od od 300.000 maraka. Zbog odbijanja gradskih vlasti i Direkcije za gradjevinsko zemljiste da besplatno dodele komunalno opremljeno gradsko zemljiste za gradnju kuca za stanovnike Zvecanske, spanski donator se povukao iz projekta. U toku je sudski postupak po tuzbama Klinike za plasticnu i rekonstruktivnu hirurgiju za iseljenje stanovnika baraka. Vise od trista Roma iz Zvecanske zive u strahu da ce ih nakon okoncanja sudskog postupka, policija izbaciti na ulicu.

Izvrsni odbor Opstine Cukarica odbio je izricito da obezbedi prinudni smestaj ili zemljiste za izgradnju privremenog objekta za osam romskih porodica iz Zimonjiceve ulice. Vise od trideset ljudi, medju kojima je desetoro dece mladje od deset godina, jedna beba od devet meseci i jedno slepo dete, iseljeni su 14. juna uz grubu asistenciju policije i privatnog obezbedjenja iz kucice na placu u Zimonjicevoj ulici. Od tada Romi zive u obliznjem parku u nemogucim uslovima.

Fond za humanitarno pravo je vise puta trazio pomoc i saradnju funkcionera opstine Cukarica, ukazujuci da je holandska vlada obezbedila sredstva za gradnju kuce za iseljene porodice. Predsednik IO Opstine Cukarica Slobodanka Despotovic odbila je svaku saradnju sa FHP-om sa obrazlozenjem da “na Opstini Cukarica ne postoji mogucnost, a ni obaveza da se iseljenim bespravno useljenim licima obezbedjuje drugi smestaj”.

U romskom naselju “Deponija” kod Pancevackog mosta u nemogucim uslovima zivi 200 romskih prodica. Romi sa “Deponije” zive u kucama sklepanim od kartona i lima na gomile djubreta i suta. Deca se igraju u barama gde se izlivaju fekalije iz obliznjih septickih jama. Opstina Palilula mesecima bezuspesno pokusava da od Direkcije za gradsko gradjevinsko zemljiste dobije plac na lokaciji Reva za izgradnju montaznih objekata za 1.600 Roma. Prema procenama medjunarodnih humanitarnih organizacija, Romi na Deponiji zive u najgorim uslovima u poredjenju sa 150 romskih naselja koliko ih ima u Beogradu.

U Pozarevcu, svajcarska humanitarna organizacija SDR obezbedila je donaciju za montazni objekat u kome bi se drzala pripremna i dopunska nastava za romsku decu. Na ovaj nacin bi se u obrazovni sistem integrisala romska deca koja su dosla sa Kosova bez dovoljnog znanja srpskog jezika. Do danas, opstina nije obezbedila parcelu za gradnju, sa obrazlozenje da im to ne dozvoljava novi zakon o legalizaciji objekata.

Slicna situacija je u Smederevu gde je udruzenje Roma dobilo donaciju za projekat predskolske nastave za romsku decu. Opstinske vlasti, medjutim, odbijaju da sprovedu prikljucak za struju u kontejener u kojem bi trebalo da se odrzava nastava.

U Leskovcu, protestantsko – evangelisticka zajednica koja ima vise od 1.000 Roma, ne moze da dobije gradjevinsku dozvolu za izgradnju verskog objekta u naselju “Slavko Zlatanovic” jer su ne-romski stanovnici naselja izricito protiv gradnje crkve za “sektu”. Verske obrede, obrazovne i kulturne programe, evangelisticko – protestantska crkva u Leskovcu odrzava u satoru.

FHP poziva Republiku Srbiju da najhitnije sacini detaljan plan za izmestanje romskih naselja. Ukoliko su domaca finansijska sredstva nedovoljna, drzava bi trebalo da zatrazi urgentnu pomoc od medjunarodnih donatora i finansijskih institucija. Drzava mora da podrzi lokalne inicijative besplatnom dodelom komunalno opremljenog zemljista za gradnju objekata za beskucnike. Republika Srbija trebalo bi da na nivou lokalne samouprave hitno organizuje edukaciju strucnjaka koji bi nalazili sredstva i pripremali projekte za smestaj Roma i ostalih ljudi bez doma.

Dodatne informacije: Tanja Pavlovic-Krizanic, tel/fax: 011/444-3944, 011/444-1487, e-mail: tanja@hlc.org.yu

Share