Izvještaj o suđenjima za ratne zločine u Hrvatskoj za 2017. godinu

Izvještaj o suđenjima  za ratne zločine  u Hrvatskoj za 2017. godinu

logo_documentaDocumenta – Centar za suočavanje s prošlošću, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek i Inicijativa mladih za ljudska prava Hrvatske, su tokom 2017. godine pratili rasprave u 23 krivična  postupka za ratne zločine vođena na četiri nadležna županijska suda u Hrvatskoj, kao i 12 javnih sednica u žalbenim postupcima pred Vrhovnim sudom RH. Na temelju tog monitoringa, objavljen je Izveštaj o suđenjima za ratne zločine u Hrvatskoj za 2017. godinu, koji daje pregled i ključne nalaze svih nepravnosnažno kao i pravnosnažno okončanih predmeta. Izveštaj se se može preuzeti ovde.

Share

Propusti u procesu Branimiru Glavašu

Županijski sud u Zagrebu doneo je presudu kojom je optuženog Branimira Glavaša, bivšeg sekretara Sekretarijata za narodnu odbranu (SNO) u Osijeku i zapovednika odbrane grada Osijeka tokom sukoba 1991, osudio na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od deset (10) godina, za krivično delo ratnog zločina protiv civilnog stanovištva iz Člana 120 kaznenog zakona Republike Hrvatske. Za isto delo je optuženi Ivica Krnjak osuđen na osam (8), optužena Gordana Getoš-Magdić na sedam (7) a optuženi Dino Kontić, Tihomir Valentić i Zdravko Dragić na po pet (5) godina zatvora.


Share

Županijski sud u Osijeku osudio Antuna Gudelja na 20 godina

Presuda Županijskog suda u Osijeku [7.07.2008] kojom je Antun Gudelj osuđen na maksimalnu kaznu u trajanju od dvadeset godina zatvora samo je prvi korak u razjašnjenju ubistava mirotvoraca.

Share

Presuda generalima Ademiju i Norcu nije donela pravdu za žrtve

Suđenje dvojici hrvatskih generala, Rahimu Ademiju i Mirku Norcu, za zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima  u Medačkom džepu je sprovedeno efikasno i na visokoprofesionalnom nivou. Predsednik Veća je uspeo da spreči politizaciju postupka i obezbedi da žrtve na dostoajnstven način učestvuju u postupku. Izrečena presuda [30.05.2008.] utvrđuje da su u Medačkom džepu u septembru 1993. godine počinjeni ratni zločini nad srpskim civilima i ratnim zarobljenicima ali zanemaruje činjenice o odgovornosti optuženih, te jednog oslobađa a drugog isuviše blago kažnjava.

Share

Izjava za javnost Građanski odbor za ljudska prava, Documenta – centar za suočavanje s prošlošću, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek: Procesuiranje zločina u Medačkom džepu

Počinitelji zločina u Medačkom džepu  ne smiju ostati nekažnjeni. Okončani prvostupanjski postupak pred Županijskim sudom u Zagrebu jedan je ali nipošto dovoljan korak prema pravdi i kazni. Dodatna istraga i suđenje trebaju otkriti tko su drugi odgovorni zapovjednici i direktni počinitelji  zločina kao što su namjerna paljenja kuća, ubijanja staraca i starica čija su tijela zapaljena te zločina gađanja noževima živog za drvo obješenog zarobljenog vojnika, i vješanje za ruke, bičevanja, posipanja soli po krvavim leđima te ponižavanja zarobljenog vojnika.

Share