Nema optužnica – nema zločina

Nema optužnica – nema zločina

pescanik_ffTokom rata na Kosovu (februar 1998 – jun 1999) srpska vojska i policija ubile su više od 7.000 albanskih civila. Najmanje četvrtina žrtava bile su žene i deca. Opljačkano je i u Albaniju proterano oko 800.000 ljudi.

Do danas su na 4 lokacije u Srbiji otkrivene masovne grobnice sa 941 telom, pre svega albanskih civila ubijenih 1999: u Batajnici 744 (tela iz hladnjače nađene u Dunavu kod Tekije); u Petrovom selu (opština Kladovo) najmanje 61 telo; u jezeru Perućac 84 tela; u Rudnici najmanje 52 tela.


Share

Četvrt veka obmane

Četvrt veka obmane

portalnovosti_logoNATO-ovo bombardovanje definisalo je savremenu politiku Srbije. Danas je ustoličen narativ o Srbiji kao žrtvi, prešućuju se uzroci rata iz 1999., politička elita o zločinima nad kosovskim Albancima šuti, a osuđene ratne zločince tretira kao heroje

Obeležavanje četvrt veka od početka NATO-ovog bombardovanja SR Jugoslavije počelo je tačno na dan kad su pale prve bombe, 24. marta i to u Prokuplju gde je poginuo prvi vojnik tadašnje Vojske Jugoslavije. Pored uobičajenog obraćanja novog svetog trojstva u Srba – Aleksandar Vučić, Milorad Dodik i patrijarh Porfirije – pripremljen je i igrokaz, sličan onome kakav se svake godine pripremi u vreme godišnjice “Oluje”. Ovaj se zvao “Dan sećanja na stradale u NATO agresiji 1999. godine”. Tri govornika sa bine poručivala su da NATO nije uspeo da pokori mali, ponosni narod koji je tada stao na branik i međunarodnog prava jer odluka da se Jugoslavija bombarduje nije donesena uz saglasnost Saveta bezbednosti UN-a.


Share

Kandić u DRV: Intervencija NATO u SRJ, četvrt vijeka kolektivnog skrivanja istine

Kandić u DRV: Intervencija NATO u SRJ, četvrt vijeka kolektivnog skrivanja istine

antenaM-logoGošća današnje DRV je Nataša Kandić, osnivač Fonda za humanitarno pravo.

Tema: Intervencija NATO u SRJ, četvrt vijeka kolektivnog skrivanja istine

Zbog čega ni nakon 25 godina zvanični Beograd nije suočio srpsku javnost sa stvarnim uzrokom vojne intervencije Alijanse protiv Miloševićeve Srbije? Kakve posljedice po srpsko društvo i susjedne države nosi nespremnost vlasti u Srbiji da su suoči sa grijehovima iz prošlosti? Da li je negiranje zločina iz prošlosti i pretvaraje zločinaca u heroje, znak spremnosti za nove?


Share

Predstavljen izvještaj o praćenju suđenja za ratne zločine za 2023. godinu

Predstavljen izvještaj o praćenju suđenja za ratne zločine za 2023. godinu

logo_documentaU ponedjeljak 25. ožujka 2024. godine, predstavljen je izvještaj o praćenju suđenja za ratne zločine za 2023. godinu. Izvještaj su predstavile voditeljica Documente – Centra za suočavanje s prošlošću Vesna Teršelič i istraživačica te pravna savjetnica i monitorica suđenja za ratne zločine Veselinka Kastratović.

Vesna Teršelič istaknula je kako smo tijekom 2023. evidentirali 64 kaznena postupaka u fazi rasprave koji su u nadležnosti županijskih sudova u Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu. Zabrinjava činjenica da je trend suđenja u odsutnosti u predmetima ratnih zločina i dalje dominantan te su 42 od 64 (66%) postupka vođeni u odsutnosti. Takvi postupci zabilježeni su isključivo u kaznenim postupcima koji se provode protiv pripadnika srpskih paravojnih postrojbi/JNA.


Share

Dostojevski našeg doba

Dostojevski našeg doba

logo-oslobodjenjeOd sredine maja 1992, pod komandom Svetozara Andrića, pripadnici brigade učestvovali su u oružanim napadima. Rezultiralo je to hiljadama protjeranih i ubijenih. Zatvaranjem Bošnjaka u logore

Svetozar Andrić, bivši general Vojske Republike Srpske, od 2013. politički je angažiran u Srbiji. Nakon što je kao odbornik u ime Srpske narodne stranke ušao u opštinsku skupštinu, u julu 2016. izabran je za zamjenika predsjednika Novog Beograda. U Narodnoj skupštini Republike Srbije od avgusta 2020. Svetozar Andrić je​ obavljao dužnost narodnog poslanika Srpskog patriotskog saveza. Odnosno Srpske napredne stranke, nakon što je Šapićeva partija pristupila Vučićevoj. Avgusta 2022. izabran je u Gradsko vijeće Beograda.


Share

Optuženi i osumnjičeni za zločine i genocid u BiH u Srbiji promovišu ratne jedinice

Optuženi i osumnjičeni za zločine i genocid u BiH u Srbiji promovišu ratne jedinice

Slobodna EvropaU Bosni i Hercegovini jedan je optužen za genocid, a drugi je pod istragom zbog ratnih zločina.

U Srbiji, obojica na slobodi, učestvuju u promovisanju knjiga o Specijalnoj brigadi policije, čiji su pripadnici sudelovali u srebreničkom genocidu.

Ratni ministar policije bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) Tomislav Kovač i bivši general Vojske RS-a Svetozar Andrić godinama su deo javnog, odnosno političkog života u Srbiji.

Iz Tužilaštva za ratne zločine nisu odgovorili na pitanja Radija Slobodna Evropa (RSE) da li su ili će biti predmet istrage.


Share

23 NVO pisalo Aleksi Bečiću: Demokrate da povuku prijedlog za imenovanje ulice u Podgorici po Pavlu Bulatoviću

23 NVO pisalo Aleksi Bečiću: Demokrate da povuku prijedlog za imenovanje ulice u Podgorici po Pavlu Bulatoviću

hraction-logoU petak, 15.3.2024. godine, 23 nevladine organizacije su uputile apel predsjedniku Demokratske Crne Gore (Demokrata), Aleksi Bečiću, da utiče na odbornike te stranke u Skupštini Glavnog grada da povuku prijedlog za imenovanje ulice u Podgorici po Pavlu Bulatoviću, ministru unutrašnjih poslova Republike Crne Gore i ministru odbrane Savezne Republike Jugoslavije za vrijeme ratova devedesetih.

Naše nevladine organizacije se odlučno protive tom prijedlogu. Smatramo da bi javno odavanje počasti Bulatoviću značilo glorifikaciju ratnog zločina Deportacije, koji je Bulatović naredio, da bi to nanijelo dodatnu patnju porodicama stradalih žrtava tog zločina i da bi takav čin uvrijedio sve građane i građanke Crne Gore kojima je stalo do pravde. Suvišno je i naglašavati da bi to dodatno podstaklo podjele u našem društvu i da se izvjesno ne bi pozitivno odrazilo kako na dobrosusjedske odnose sa državama u okruženju, tako ni na evropske integracije. Ipak, najvažnije je da se u ovom kontekstu povede računa o tome kakve uzore ostavljamo budućim generacijama, ako Crnu Goru želimo da sačuvamo od novih ratova, stradanja i zločina.


Share

Ratni general i ministarka zdravlja na promociji knjiga o srebreničkim brigadama u Beogradu

Ratni general i ministarka zdravlja na promociji knjiga o srebreničkim brigadama u Beogradu

Slobodna EvropaBivši general Vojske Republike Srpske (RS) Svetozar Andrić govorio je na promociji knjiga o “ratnom putu” Specijalne brigade policije, čiji su pripadnici učestvovali u genocidu u Srebrenici, objavio je nevladin Fond za humanitarno pravo (FHP).

“Iako Ministarstvo odbrane i Medijski centar Odbrana redovno izveštavaju o sličnim događajima, vest o ovoj promociji nije objavljena na njihovim sajtovima, niti društvenim mrežama”, saopštio je FHP na društvenoj mreži X.

Promocije su održane 8. marta u Domu vojske u Beogradu, a događaju su prisustvovale i ministarka zdravlja u tehničkoj Vladi Srbije Danica Grujičić i pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Sanja Lakić.


Share

PODRŠKA SVEDOCIMA U SUĐENjIMA ZA RATNE ZLOČINE – „Psihosocijalna podrška svedocima/svedokinjama u procesima za ratne zločine“

PODRŠKA SVEDOCIMA U SUĐENjIMA ZA RATNE ZLOČINE – „Psihosocijalna podrška svedocima/svedokinjama u procesima za ratne zločine“

zig-logoNa konferenciji za medije juče je predstavljen projekat „Psihosocijalna podrška svedocima/svedokinjama u procesima za ratne zločine“, koji Međunarodna mreža pomoći IAN realizuje u partnerstvu sa Udruženjem logoraša regije Birač, Bošnjačkim udruženjem preživjelih logoraša Bratunac i Regionalnim udruženjem logoraša Višegrad. Projekat se realizuje uz finansijsku podršku Evropske unije.


Share

Crnogorski tužioci ponovo istražuju zločin u Bukovici

Crnogorski tužioci ponovo istražuju zločin u Bukovici

Slobodna EvropaMaltene si u logoru… ograničeno je kretanje, a čuješ ubijeni su… prebijeni… strah… stalno patrole… ljudi nijesu više mogli da trpe teror i raselili su se i otišli, neko u Pljevlja a neko dalje…

Tako priču o stradanju muslimanskog stanovništva ’90-ih godina prošlog vijeka u selima Bukovice, nadomak Pljevalja na sjeveru Crne Gore, uz granicu sa Bosnom i Hercegovinom (BiH), počinje žrtva čiji je identitet poznat redakciji Radija Slobodna Evropa (RSE).

Imao je 18 godina, a danas je 50-ogodišnjak. Rođen je u Bukovici koja je bila naseljena većinski muslimanskim stanovništvom.


Share